top of page

Kevork Çilingiroğlu (Kurucu)

Makina Yüksek Mühendisi

1927 yılında İstanbul’da doğdu. 1945 yılında İstanbul Erkek Lisesini, 1950’de İ.T.Ü. Makina Fakültesi’nden mezun oldu. Aynı yıl Makina Fakültesi Su Makinaları Kürsüsü’ne asistan olarak dahil oldu. 1953 yılına kadar burada, vatani görevden sonra, 1961 yılı sonuna kadar İ.T.Ü. yapı işlerinde çalıştı. Bu tarihten sonra bir proje dizayn bürosu kurarak çalışmalarına devam etti. Bu arada 1971’den 1979 yılı sonuna kadar İ.T.Ü. Mimarlık Fakültesinde konferansçı hoca olarak mimarlık öğrencilerine mekanik tesisat dersleri verdi. Yurt içinde çok önemli projelere imza atmıştır. Uyguladığı yenilikçi projelerle Türkiye’de mekanik tesisatın öncülerindendir. 2016 yılında vefat etmiştir.

Makina Yüksek Mühendisi

Sarven Çilingiroğlu (Sahibi)

1963 yılında İstanbul’da doğdu. 1980 yılında Getronagan Lisesinden, 1984’de İ.T.Ü. Makina Fakültesinden mezun oldu. Aynı yıl İ.T.Ü. Fen Bilimleri Enstitüsünde Yüksek lisans öğrenimine başladı 1987’de Makine Ana bilim dalı Enerji Programından Makine Yüksek Mühendisi olarak mezun oldu. Yüksek lisans öğrenimi döneminde HONEYWELL firmasında 1 yıl boyunca part time Bina otomasyonu konusunda çalıştı. 1986 yılında da Isı pompaları üzerine yüksek Lisans tezini hazırlamak için İngiltere’de YORK INTERNATIONAL Firmasında 2 ay staj yaptı. 1987-1989 yılları arasında vatani görevini yerine getirdi.

2017 CLIMAMED Yönetim kurulu üyesi,

4. ve 10. Dönem TTMD Yönetim Kurulu üyesi, 12. Dönem TTMD Yönetim Kurulu Başkanı, 13. Dönemde ise Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı görevini yürüttü,

Halen Isıtma, Soğutma, Klima Araştırma ve Eğitim Vakfı ISKAV da Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı görevini yürütmektedir.  

Mekanik tesisat projeleri üreten, kontrolluk ve müşavirlik hizmeti veren ÇİLİNGİROĞLU Mühendislik firmasının sahibidir.

Evli ve iki çocuk babasıdır.

İletişim:

bottom of page